Çerez Örnek
canlı destek

Basında Biz

Ege Üniversitesi’nden Biyoçeşitliliğe Katkı

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Yercan’ın yürütücülüğünü yaptığı “BIOVALUE- Sofradan Tarlaya Gıda Değer Zincirlerinin Bioçeşitliliğe Etkisi” başlıklı proje, AB-HORIZON-2020 programı kapsamında Tarım Gıda ve Balıkçılık çağrısı kapsamında Türkiye’de desteklenen altı projeden biri oldu. Yercan’ı makamında ağırlayan EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak; Dr. Ece Salalı, Dr. Yarkın Akyüz ve Dr. Deniz İştipliler’den oluşan ekibi tebrik etti.

12 ülkenin katılımcı olduğu projede Türkiye’yi temsil eden Yercan, “Proje, tarla denemeleri ve tarla günleri gibi etkinlikleri kapsayan uygulamalı bir proje olup, odağında çiftçi ve tüketici grupları yer alıyor. Genetik olarak farklı, üretimi yaygın olmayan ürünleri; pazarlanabilir, sertifikalı ve etiketli mutfak ürünlerine dönüştürelecek, biyoçeşitlilik de artırılmış olacak” dedi. (Milliyet, https://www.milliyet.com.tr/ege/ege-universitesinden-biyocesitlilige-katki-6397504 )

Öğrencilerimiz Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi'nde

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü öğrencileri Tarımsal Kooperatifçilik dersini uygulamalı olarak Foça’da yaptılar. Öğrenciler kooperatif faaliyetlerini yetkililerinden dinledikten sonra aralıksız devam eden zeytin sıkım işlemlerini izlerken musluktan akan altın rengi yağın tadımını da yaptılar. (Ekonomi Ege, https://www.ekonomiege.com/ege-nin-ziraat-muhendisi-adaylari-foca-da-egitim-aldi/300/)

 

Bölümümüz Öğretim Üyesi AB Horizon 2020 Programı Kapsamında Geliştirilen Projeyi Yürütücek

Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Yercan ve araştırma ekibi, Avrupa Birliği (AB) Horizon 2020 Programı kapsamında geliştirilen kırsal dağlık alanlarda sürdürülebilir ürün değer zincirlerinin tespit edilmesini hedefleyen projenin Türkiye yürütücülüğünü üstlendi. (Haberler.com, https://www.haberler.com/15-ab-ulkesinin-yer-aldigi-projeyi-turkiye-de-12748655-haberi/ )


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ